Sól wypadowa, przemysłowa a zdrowie ! !

Po ostatnich dniach Polski przemysł spożywczy dostał kopniaka w postaci ujawnienia Afery Solnej. Przez lata polscy konsumenci byli oszukiwani przez niektórych producentów, którzy używali soli wypadowej do produkcji swoich wyrobów. Głównym przeznaczeniem soli wypadowej jest "solenie dróg" a raczej oczyszczanie dróg ze śniegu i lodu.
Czy sól wypadowa jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu? Jaki jest jej skład? 
W obecnej chwili sanepid zlecił badania chemiczne soli wypadowej używanej w przemyśle spożywczym wyniki badań ukażą jak bardzo i czy w ogóle jest ona szkodliwa dla człowieka.
Na samym początku należy zaznaczyć iż sól wypadowa nie różni się od soli kuchennej właściwościami technicznymi, zapach, smak. Jednakże różni się ona zasadniczo składem chemicznym. Sól wypadowa zwana również techniczną lub drogową to sól zanieczyszczona różnego rodzajami związkami chemicznymi. Głównym zanieczyszczeniem są związki siarki, które mają działanie rakotwórcze. Kolejnym związkiem chemicznym są azotany i azotan potasu, które maja niekorzystny wpływ na pracę serca, potrafią skutecznie doprowadzić do dysfunkcji mięśnia sercowego a nawet doprowadzić do zatrzymania akcji serca.
Związki zawarte w soli technicznej i ich wpływ na organizm człowieka:
Siarczan sodu - co prawda używany w przemyśle spożywczym jako konserwant i ulepszacz i znany jako E221. W przemyśle piekarskim stosowany jako ulepszacz do chleba, produktów z żółtkami jaj, karmelu, piwie. W przemyśle mięsnym zabroniony, ponieważ skutecznie ukrywa rozkład bakteryjny i brązowienie mięsa. Dopuszczalne dzienne spożycie to 0,7mg/kg masy ciała człowieka. W tych ilościach rozkładany w wątrobie człowieka i wydalany z organizmy wraz z moczem. Szczególnie powinny uważać na spożycie tego konserwantu osoby skłonne do alergii i astmatycy. Siarczan sodu poprzez utlenianie redukuje przyswajanie witamin. Stosowany jest również w fotografice jako utrwalacz i wywoływacz filmów.
Siarczan wapnia - znany pod nazwą E516 albo druga nazwa znana raczej wszystkim "Gips".
Siarczan potasu - zamiennik soli niby nie niebezpieczny, ale w przypadku większego spożycia: pomoc polega na płukaniu żołądka wodą z dodatkiem dużej ilości węgla aktywnego
i tlenku magnezu, następnie na podaniu  środka przeczyszczającego. Przy spożyciu znacznych ilości
jeżeli poszkodowany poczuje się niezdrowo – skontaktować się z lekarzem.
Azotan Potasu - Jako sam w sobie nie jest aż tak bardzo szkodliwy, z naciskiem aż tak bardzo. ponieważ w organizmie człowieka a mianowicie w żołądku może on ulegać przekształceniu w azotyny, które są szkodliwe dla człowieka do tego stopnia iż w większych ilościach mogą doprowadzać do zgonu. W połączeniu z hemoglobiną odpowiedzialną za przenoszenie tlenu we krwi tworzą nieprzepuszczalną warstwę. Objawia się to sinieniem kącików ust i palców. W przypadku kiedy azotyny połączą się z 50% hemoglobiny następuje zgon poprzez uduszenie się.
Sami producenci soli wypadowej ostrzegają że wdychanie oparów lub pyłu może podrażniać śluzówki gardła i nosa. A spożywanie może doprowadzić do stwardnienia mięśni, oraz uszkodzeń mózgu. Jako urazy po zatruciu solą wypadową mogą wystąpić niedomogi nerek i wątroby. 

Komentarze

Popularne posty