Babka Płesznik - Błonnik idealny


Babka płesznik – roślina nie wielkich rozmiarów wyrasta do 50 cm, jest rośliną jednoroczną. Babka płesznik podobnie jak babka jajowate o której już wcześniej pisałem na naszym blogu również pochodzi z krajów basenu morza Śródziemnego. Obecnie babka płesznik jest roślina uprawną, uprawianą również w Polsce, lubi piaszczyste i przewiewne gleby.

   Babka płesznik owocuje pod koniec lata ( podobnie jak większość zbóż), ale najlepiej dojrzałe nasiona zbierać wczesną jesienią  wrzesień, październik. Zebrane nasiona suszy się w temperaturze pokojowej w miejscach osłoniętych od słońca. (czyli podobnie jak wszystkie nasiona ziół czy też same zioła)

   Nasiona babki płesznik są owalno – płaskie ( przypominają nasiona siemienia lnianego). Nasiona babki płesznik sięgają od 2-3 milimetrów ich barwa jest ciemno brunatna. Powierzchnia gładka i połyskująca – i tutaj znowu porównanie do siemienia lnianego.  Bardzo częstym zjawiskiem występującym na pojedynczym ziarenku jest widoczna bruzda przebiegająca wzdłuż ziarna.
Ziarna babki płesznik wykazują się dużym zjawiskiem pęcznienia pod wpływem wody, dodatkowo pokrywają się galaretowatym śluzem.

Właściwości babki płesznik.
   Spożywanie nasion babki płesznik ma ogromnie pozytywny wpływ na pracę jelit oraz na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu. Związki zawarte w nasionach babki płesznik przyspieszają przemianę materii. Regulują trawienie, działają przeczyszczająco. Działanie jest bardzo proste i wytłumaczalne w obrazowy sposób.  Jak wcześniej wspomniałem nasiona babki płesznik pęcznieją pod wpływem wody, czyli absorbuje ją pochłaniając niekorzystne substancje z naszego organizmu, podczas absorbcji jednocześnie nasiona płesznika wydzielają śluz, który nawilża wnętrze jelit łagodząc podrażnienia błony śluzowej. Łuski nasion babki płesznik łagodnie muskają ścianki jelit co stymuluje ich pracę oraz poprawia perystaltykę. Fizyczne właściwości nasion babki płesznik doskonale oczyszczają jelita ze złogów jelitowych dodatkowo pobudzają jelita do pracy, dzięki temu podczas stosowania babki płesznik pozbywamy się trudności z zaparciami, trawieniem, a zyskujemy oczyszczone jelita i regularne wypróżnianie się. Dodatkowym atutem nasion babki płesznika są zdolności absorbcyjne toksyn z organizmu które wydalane są wraz z łuskami nasiennymi. Nasiona babki płesznik stosowane są głównie jako środek przeczyszczający jak również jako źródło błonnika i dobroczynnego śluzu.

   Błonnik, którym niewątpliwie są nasiona babki płesznik, jet błonnikiem nietrawiennym, i nierozpuszczalnym. Wykazuje on zdolności pęcznienia w jelitach oraz przesuwania złogów jelitowych, dodatkowo pobudza jelita do pracy. Obecność włókien roślinnych czyli błonnika powoduje wzrost pozytywnych kultur bakterii jelitowych które mają bardzo korzystny wpływ na działanie całego organizmu. Błonnik zawarty w nasionach babki płesznik jest o wiele bardziej wydajny od błonnika zbóż i nie podrażnia jelit ponieważ oprócz funkcji oczyszczającej wytwarza się śluz, który pełni funkcję smarowidła.

Dawkowanie nasion babki płesznik:
Dzienna dawka nasion babki płesznik waha się od 8g do 16g , podawanych w trzech porcjach w ciągu dnia. Każdą porcję należy obficie popić minimum 200 ml wody lub płynu, może to być również sok czy mleko. Nasiona babki płesznik można z powodzeniem rozmieszać w płynie i razem z nim połknąć. Należy pamiętać i nie omijać zalecanej minimalnej dawki płynu. Nie zaleca się podawać dzieciom do lat 6.Komentarze

  1. Natura to dopiero jest doskonała. Dzięki jej darom możemy dbać o swoje zdrowie. Dlatego też te nasionka jak i babkę jajowatą stosuję od lat w celu utrzymania dobrego zdrowia. Co ranek jak i na wieczór wsypuje je do szklanki zalewam wodą i wypijam. To one pomogły mi pozbyć się zaparc i innych problemów trawiennych, wzdeć, bólów brzucha i głowy. Juz od kilku lat stosuję te nasionka, pod nazwą błonnik witalny i zaparcia nie powracają. Polecam błonnik witalny wszystkim, którzy dbają o swoje zdrowie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdybyście byli zainteresowani jakimiś fajnymi roślinami do ogrodu, to ja jak najbardziej polecam Wam ofertę Florexpol , bo wydaje mi się, że znajdziecie tam odpowiednie propozycje dla każdego ogrodu, niezależnie od tego, co Wam się podoba.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty