Awokado - Avocado i olej z awokadoNajpopularniejszymi owocami nie krajowymi w Polsce są pomarańcze, cytryna, banany, granat. 

Ostatnio ogromną popularność jednak zdobywa awokado, warto powiedzieć kilka słów o tej roślinie jej owocu jak również cennym produkcie powstającym z owoców awokado a mianowicie o oleju z awokado, który oprócz cennych właściwości kulinarnych i prozdrowotnych wspaniale sprawuje się jako olej kosmetyczny do wykorzystania i pielęgnacji codziennej skóry jak i do produkcji domowych kosmetyków.
Zacznijmy więc od owocu awokado.

Dlaczego warto jeść awokado? Przede wszystkim regularne spożywanie owoców awokado powoduje znaczną poprawę kondycji ludzkiego organizmu. Wpływa pozytywnie na poprawę funkcji fizycznych, psychicznych, jak i funkcji obronnych organizmu.


 Właściwości Awokado:
Awokado zawiera mnóstwo potasu ma go w sobie 35% więcej niż banan, witaminy zawarte w owocach awokado to B,E,K. Dodatkowym atutem awokado są jego właściwości przeciwzapalne. Awokado jest cennym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za poziom cukrów we krwi. Kwasy tłuszczowe jak i kwas oleinowy a także β-sytosterol obniżają poziom złej frakcji cholesterolu we krwi. Połączenie niektórych warzyw w sałatce z awokado czy też użycie oleju z awokado jako dipu czy sosu do sałatki wspomaga wchłanianie beta-karotenu z marchewki lup przeciwutleniaczy np. likopenu z pomidorów. Owoce awokado są pełne cennych przeciwutleniaczy skutecznie chroniących organizm ludzki przed procesami starzenia się jak i chorobami nowotworowymi. Owoc awokado to również błonnik rozpuszczalny jak i nierozpuszczalny bardzo korzystnie wpływający na pracę układu pokarmowego.    
 
Olej z awokado:
5 ml (łyżka stołowa) oleju z awokado dostarcza 10% rekomendowanej dziennej dawki witaminy E.Olej z awokado odznacza się wysoką temperaturą dymienia (250 stopni Celsjusza), wyższą nawet niż oliwa z oliwek czy olej ryżowy, dzięki czemu zapewnia stabilną, wysoką temperaturę podczas frytowania, smażenia czy pieczenia. Zawiera wyższy procent (69%) nienasyconych tłuszczów prostych niż oliwa z oliwek (66,8%), olej ryżowy (47%), czy olej canola (58,2%). Wysoka zawartość jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w stosunku do nasyconych kwasów tłuszczowych przyczynia się korzystnie do prowadzenia zdrowej diety.  Tłuszcze zawarte w oleju z awokado wspierają ciało w przyswajaniu dobroczynnych karotenoidów (przeciwutleniaczy), występujących w owocach i warzywach. Karotenoidy są one głównym dietetycznym źródłem witaminy A u człowieka, opóźniają procesy starzenia, wpływają korzystnie na nasze tkanki. Dlatego nie zapomnij stosować naszego oleju z awokado w swoich sałatkach! Olej z awokado poprawia kondycję skóry! Badania wykazały, że olej z awokado podwyższa poziom kolagenu w skórze i działa niczym najlepszy kosmetyk.


Komentarze

Popularne posty